Urologia i chirurgia estetyczna Derm Estetyka Gdynia, ul. Batorego 7/35.
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Leczenie gradówki

Gradówka to częsta dolegliwość skóry powiek, która może powodować uczucie ucisku i kłucia. Niejednokrotnie mylona jest ona z jęczmieniem. Mimo, że są to dwa różne schorzenia, wymagające innych metod leczenia.

Gradówka na powiece

Czym jest gradówka?

Gradówka w swojej początkowej fazie, może ujawnić się w formie niewielkiego zgrubienia na powiece dolnej lub górnej. Czasem guzek jest biały i nie powoduje bólu. Początkowo występuje wraz z obrzękiem i zaczerwienieniem, które ustępują po upływie kilku dni. Po tym czasie guzek twardnieje i staje się łatwy do przesuwania pod skórą.

Przyczyny powstawania gradówki

Gradówka tworzy się poprzez zablokowanie ujścia gruczołów Meiboma. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku infekcji bakteryjnej z grupy gronkowców. Tendencję do zatykania ujść gruczołów mają przede wszystkim osoby z trądzikiem różowatym lub łojotokiem.

Kiedy udać się do specjalisty?

Leczeniem schorzeń tego typu zajmuje się okulista. Zdarza się, że gradówka ustąpi samoistnie. Jeżeli po upływie 2 tygodni jest nadal widoczna, a ponadto występuje ból oka lub problemy z widzeniem, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Leczenie gradówki

W pierwszym etapie leczenia gradówki stosuje się krople do oczu lub maść z antybiotykiem. Czasem jednak konieczne jest chirurgiczne usunięcie tego schorzenia. Zabieg jest szybki i wykonuje się go z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

Gradówka a jęczmień

Jęczmień jest ostrą, bolesną infekcją gruczołów znajdujących się na linii brzegów powiek, wywoływaną przez bakterie z grupy gronkowców i paciorkowców. Rozróżnia się jęczmienie zewnętrzne oraz wewnętrzne. Jęczmień zewnętrzny powstaje wskutek zastoju wydzieliny z gruczołu Zeissa lub gruczołu Molla. Natomiast wewnętrzny obejmuje gruczoł Meiboma i jest widoczny po podniesieniu powieki.

Jak objawia się jęczmień?

Jęczmień objawia się poprzez pojawienie się bolesnego, ropnego obrzęku powieki. Występuje łzawienie i zaczerwienienie oka. Po upływie kilku dni pękając w pewnym stopniu oczyszcza się samoczynnie.

Leczenie jęczmienia

W ustąpieniu jęczmienia dużą rolę odgrywa suche ciepło, pomaga bowiem rozmiękczyć jęczmień. Niezbędna jest niewielka interwencja lekarza okulisty w momencie, gdy dojdzie do samoczynnego otwarcia i usunięcia części wydzieliny. Okulista może wdrożyć leczenie antybiotykami.

Kępki żółte - żółtaki

Kępki żółte u jednej z pacjentek naszej poradniKępki żółte to różnokształtne zmiany skórne, występujące najczęściej w kącikach wewnętrznych górnej powieki. Rzadziej dotyczą powiek dolnych. Mogą być zarówno płaskie, jak i wypukłe. Częściej dotykają kobiet w wieku między 15 a 73 lat. U aż połowy osób, u których wystąpiły kępki żółte, zaobserwowano podwyższony poziom cholesterolu LDL.

Przyczyny powstawania kępki żółtej

Przyczyną powstawania kępki żółtej jest pochłanianie zbyt dużej ilość lipidów przez makrofagi. W organizmie człowieka makrofagi, będące komórkami żernymi, pełnią funkcję niszczenia i pochłaniania nieprawidłowych, obumierających komórek i drobnoustrojów.

Leczenie kępek żółtych

Kępki żółte najczęściej usuwa się chirurgicznie. Najkorzystniej, kiedy kępki żółte mają charakter liniowy, wówczas niewielką bliznę łatwo ukryć w fałdach skórnych powieki. Żółtaki można również usuwać laserem, jednak wybierając tę metodę istnieje ryzyko, że skóra w miejscu zabiegu zostanie odbarwiona, a kępki żółte powrócą. W związku z tym, że w grupie ryzyka występowania kępki żółtej znajdują się pacjenci z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, zaleca się częste badanie poziomu trójglicerydów, cholesterolu LDL i HDL. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kępki żółtej, pacjentom z podwyższonym cholesterolem zaleca się przejście na dietę niskotłuszczową oraz w zależności od typu zaburzeń poziomu lipidów we krwi, zaleca się stosowanie odpowiednich leków. Przejście na zdrową dietę i zmiana nawyków może w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko nawrotu żółtaków. Więcej na temat usuwania kępek żółtych znaleźć można na stronie: https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/zoltaki-kepki-zolte-usuwanie, gdzie wskazano, w jaki sposób usunąć zmiany skórne domowymi sposobami. Są to między innymi kompresy wykonywane z produktów codziennego użytku.

Skrzydlik

Skrzydlik to naczyniowo - włóknista zmiana powstająca w obrębie spojówki oka. Występuje najczęściej od strony wewnętrznego kącika oka. Najczęściej przybiera postać trójkąta. Czynnikiem ryzyka warunkującym powstanie skrzydlika jest narażanie się na zanieczyszczenia, światło ultrafioletowe i substancje szkodliwe.

Objawy skrzydlika

Skrzydlik objawia się poprzez uczucie dyskomfortu w obrębie rogówki oka. Może powodować również zaburzenia widzenia, a nawet uszkodzenie rogówki.

Leczenie skrzydlika

W przypadku pojawienia się silnych objawów można zastosować usunięcie chirurgiczne w znieczuleniu miejscowym. Tego rodzaju schorzenie ma niestety duże tendencje do nawrotów.

Realizacja: agencja interaktywna Starterfirm.pl