Urologia i chirurgia estetyczna Derm Estetyka Gdynia, ul. Batorego 7/35.
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opadające powieki górne

Oczy to centralny element naszej twarzy, nadający jej charakteru i wyrazu. Niestety z wiekiem skóra powiek wokół oczu zaczyna opadać, co nie tylko znacznie postarza ale istotnie wpływa na jakość życia codziennego oraz nasze bezpieczeństwo. Problem ten dotyka zdecydowaną większość osób przekraczających 50-ty a nawet 40-ty rok życia i może skutecznie utrudnić funkcjonowanie. Rozwiązaniem problemu może być blepharoplatyka, czyli plastyka/korekcja powiek. Dowiedz się więcej o samym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania oraz sprawdź czy blepharoplastyka może być refundowana przez NFZ.

Pacjentka Derm-Estetyka z problemem opadających powiek

Zabieg plastyki opadających powiek refundowany przez NFZ

Z roku na rok systematycznie zwiększa się liczba osób chętnych do poddania się zabiegowi, który ma na celu zmniejszenie objętości górnych powiek. Jest to możliwe za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak czas oczekiwania na zabieg może wynieść nawet 2 lata. Często zdarza się również tak, że operacja dzielona jest na dwa terminy, gdzie jeden z nich dotyczy oka prawego a drugi lewego. Dodatkowo lista procedur dotyczących plastyki powiek wchodzących w skład refundacji jest ustalona odgórnie i obejmuje jedynie następujące zabiegi:

  • podszycie powieki do mięśnia czołowego,
  • podwieszenie na paskach powięzi do mięśnia czołowego,
  • korekcję opadania powiek poprzez podwieszenie mięśnia okrężnego oka,
  • operację mięśnia dźwigacza,
  • operację tarczki.

Co ważne, kwalifikacja do zabiegu przeprowadzanego na NFZ odbywa się dopiero po spełnieniu szeregu wymagań oraz przy wyraźnych wskazaniach takich jak:

  • zaburzenia widzenia spowodowane zbyt niskim położeniem powiek wyraźnie ograniczający pole widzenia,
  • nawracające zapalenie spojówek spowodowane opadającą na gałkę oczną powieką.

Na przeprowadzenie zabiegu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie mogą, zatem liczyć osoby, które chcą dokonać blepharoplastyki jedynie ze względów estetycznych. W świetle tak wielu wymagań stawianych przez NFZ oraz z uwagi na długi czas oczekiwania wielu pacjentów decyduje się na wykonanie operacji w prywatnej klinice medycyny estetycznej. Wybór ten to gwarancja szybkiego terminu zabiegu, wykonanie korekcji obu oczu równocześnie oraz profesjonalnej obsługi wykwalifikowanego lekarza, który dobierze metodę korekcji dostosowana do problemu, z którym się zgłaszamy.

Dlaczego opadające powieki to nie tylko problem estetyczny?

O opadającej powiece mówimy wtedy, gdy rozciągnięta skóra powieki górnej opada na brzeg rzęsowy. Osoba z tego typu problemem wygląda na zmęczona i dużo starszą niż w rzeczywistości. Nie jest to jednak jedynie defekt natury estetycznej, ponieważ w zaawansowany stadium może on prowadzić nawet do znacznego przesłonięcia gałki ocznej i źrenicy.

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest szereg problemów wśród których najistotniejszy to znaczne ograniczenia pola widzenia mogące prowadzić do potknięć i upadków. Jest to również znaczne utrudnienie w prowadzeniu samochodu, które może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia a nawet życia. Opadające powieki utrudniają również wykonywanie codziennych obowiązków oraz takie czynności jak czytanie czy oglądanie telewizji. Zmaganie się z opadającymi powiekami może rzutować również na problemy z kręgosłupem. Osoby, które w wyniku tego defektu mają ograniczone pole widzenia często odchylają głowę do tyłu by lepiej widzieć. Może to prowadzić do powstawania zwyrodnień kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Pacjentka podczas przygotowywań do zabiegu na opadające powieki

Leczenie opadających powiek

Trzeba przyznać, że z roku na rok coraz więcej pacjentów poddaje się zabiegom na opadające powieki, a w około 70% przypadków choroba dotyczy tylko jednego oka. Jeśli opadająca powieka zasłania większy obszar widzenia powinna być skorygowana jak najszybciej. Lekarze oceniają ciężkość opadania powiek, wykonując precyzyjne pomiary powieki i otwarcia oczu.

Kiedy zdecydować się na korektę powiek?

Możesz samodzielnie sprawdzić problem, patrząc prosto w lustro. Gdy patrzysz na swoje oko, spora część twojej tęczówki powinna być widoczna nad twoją źrenicą. Ważne jest to, aby pamiętać o tym, że źrenica nie powinna być przykryta. Jeśli zauważysz, że obie górne powieki stają się z wiekiem stopniowo opadające powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Lekarz rozpocznie od przejrzenia wszystkich objawów, a nie tylko skarg na powieki. Przegląd ten obejmuje wszelkie objawy podwójnego widzenia, zmęczenie lub osłabienie mięśni, trudności w mówieniu lub połykaniu, ból głowy lub mrowienie w dowolnej części ludzkiego ciała.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Pierwszym etapem stanowiącym niejako wstęp do zabiegu jest oczywiście rozmowa z lekarzem w celu zebrania najistotniejszych informacji o pacjencie i stanie jego zdrowia. Równocześnie zlecone zostają badania krwi, bez których żadne postępowanie zabiegowe nie może mieć miejsca. W trakcie wstępnej wizyty lekarskiej pacjent zostaje także poddany badaniu fizykalnemu oraz otrzymuje informację na temat etapów zabiegu oraz spodziewanych rezultatów. Niezbędnym elementem tej rozmowy jest również wskazanie konkretnych zaleceń pozabiegowych oraz uprzedzenie pacjenta o możliwości wystąpienia skutków ubocznych zabiegu. Lekarz powinien także powiadomić go o konieczności zaprzestania przyjmowania leków wpływających na krzepliwość krwi (między innymi popularna aspiryna).

Zabieg na opadające powieki górne

Zabieg na nadmiar powiek

Jeśli związane z wiekiem opadanie powieki blokuje widzenie lub poważnie wpływa na wygląd, chirurg plastyczny zazwyczaj może rozwiązać problem chirurgicznie podnosząc powiekę. U większości dorosłych pacjentów jest to zabieg ambulatoryjny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie miejscowe jest preferowane w stosunku do znieczulenia ogólnego, ponieważ pozwala chirurgowi dostosować pozycję powiek, gdy oczy są otwarte. W większości przypadków perspektywy są dobre. Operacja zwykle może skorygować opadającą powiekę u dzieci oraz u osób dorosłych. Zabieg na opadające powieki górne przeprowadza się poprzez wycięcie małego paska skóry. Lekarz robi to bardzo delikatnie - co z całą pewnością jest ogromną zaletą.

Jak przebiega korekta opadających powiek?

Czas trwania korekcji opadających powiek wynosi około 45 – 60 minut i wykonywany jest z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Zabieg polega na wycięciu wąskiego paska skóry powieki górnej o szerokości 5 – 10 mm a następnie zszyciu powieki specjalnymi, niezwykle cienkimi nićmi. Procedura ta jest bezinwazyjna, nie wymaga więc hospitalizacji. Oznacza to, że pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Zdjęcie szwów odbywa się po upływie około 6 – 7 dni od zabiegu, jednak do całkowitego wygojenia potrzeba kilku tygodni.

Postępowanie po zabiegu na opadające powieki

Efekty zabiegu

Efektem zabiegu jest uniesiona powieka i znaczna poprawa widzenia, które utrzymują się przez wiele lat. Pierwsze efekty są widoczne od razu po operacji, jednak ostateczny wygląd powieki zostanie osiągnięty dopiero po całkowitym zejściu opuchlizny pooperacyjnej i wygojeniu się niewielkiej rany zabiegowej.

Czy warto skorzystać z korekty opadających powiek?

Leczenie opadających powiek może przynieść wspaniałe rezultaty. Na pewno każdy pacjent będzie zadowolony z efektów. Opadające powieki górne mogą dokuczać wielu osobom, więc warto umówić się na wizytę do lekarza i porozmawiać o tym problemie. Na stronie: https://derm-estetyka.pl/plastyka-powiek-lifting-powiek-101.html, również można znaleźć wiele informacji na temat leczenia opadajacych powiek.

Realizacja: agencja interaktywna Starterfirm.pl