Skip to main content
Urologia i chirurgia estetyczna Derm Estetyka Gdynia, ul. Batorego 7/35.
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Plastyka powiek, czyli blefaroplastyka - czym jest zabieg korekty powiek?

Oczy to centralny punkt twarzy, który ma niebagatelne znaczenie dla jej wyrazu oraz naszej ekspresji. Z tego powodu to właśnie oczy są jednym z tych elementów wyglądu, które jako pierwsze przyciągają uwagę rozmówcy i pozwalają przekazać nam wszelkie emocje i odczucia. Jednym z elementów oczu nadającym im ich specyficzny wygląd są powieki, czyli ruchome fałdy wchodzące w składu aparatu ochronnego oczu. Nie tylko chronią one gałkę oczną przed urazami, ale również wpływają na wygląd całej naszej twarzy. Nic więc dziwnego, że zabieg plastyki powiek, czyli blefaroplastyka to jeden z trzech najpopularniejszych procedur z zakresu chirurgii plastycznej. Jak wygląda tego typu zabieg i kiedy go wykonać?

Efekty zabiegu plastyki powiek

Jak powinna wyglądać powieka?

Wygląd oraz kształt powiek różni się w zależności od naszej rasy oraz różnych cech indywidualnych, jednak istnieje kilka elementów ich budowy, które sprawiają, że oczy wyglądają na wypoczęte, atrakcyjne i młode. Według idealnego schematu brzeg naszej górnej powieki powinien znajdować się 1-2 mm poniżej brzegu tęczówki. Z kolei brzeg dolnej powieki powinien znajdować się ponad dolnym brzegiem tęczówki.

Niestety z biegiem upływających lat oraz powolnym postępowaniem procesu starzenia powieki zaczynają tracić swoją elastyczność, przez co opadają, zasłaniając gałkę oczną i wyraźnie dodając nam lat. Oznacza to, że opadanie powiek to nie tylko problem natury estetycznej, ale również defekt, który wpływa na jakość naszego życia, pogarszając wzrok i zawężając pole naszego widzenia.

Co może mieć negatywny wpływ na wygląd okolic oka?

Zdecydowana większość pacjentów zmagających się z opadaniem powieki to osoby w wieku 40 – 70 lat, jednak zdarza się, że problem ten uwidacznia się już około 20 – 30 roku życia. Dzieje się tak, ponieważ ptoza, czyli opadanie powieki może mieć charakter starczy, ale również dziedziczny oraz związany z występowaniem kilku schorzeń.

Z tego powodu opadanie powiek może być spowodowane przez następujące czynniki:

  • nadmiar tkanki tłuszczowej oraz skóry,
  • obecność obrzęków oraz przepuklin tłuszczowych,
  • uwypuklenie się gruczołu łzowego.

Często zdarza się, że tkanka tłuszczowa, która otacza naszą gałkę oczną, w wyniku czynników genetycznych uwypukla się do powiek, co sprzyja powstawaniu przepuklin tłuszczowych. Aby przekonać się, czy to właśnie z tego typu defektem mamy problem, wystarczy delikatnie uciskać gałkę oczną przy równoczesnym zamknięciu oczu. Jeśli w wyniku takiego działania dochodzi do zwiększenia się obrzęku powiek, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia właśnie z przepukliną tłuszczową.

Jak wygląda zabieg plastyki powiek?

Blefaroplastyka to zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a czas jego trwania zamyka się w przedziale od 1 do 1,5 godziny. W przypadku powieki górnej cała procedura przeprowadzana jest za pomocą niewielkiego cięcia umiejscowionego w naturalnej bruździe powieki, dzięki czemu blizna z czasem staje się praktycznie niewidoczna. Z kolei plastyka powiek dolnych wykorzystuje możliwość wykonania cięcia poniżej linii rzęs, co również czyni je niewidocznym.

Zabieg ten nie jest skomplikowany, a cała procedura polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz skóry zgromadzonej na powiece. Na koniec lekarz zszywa ranę za pomocą wyjątkowo cienkich szwów. Wszystko to trwa chwilę, a po zakończeniu zabiegu pacjent może wrócić do domu, by w spokoju przejść kilka dni rekonwalescencji.

Warto jedynie pamiętać, by dla jak najlepszych efektów zabiegu przestrzegać zaleceń pozabiegowych i starać się nieco spowolnić tryb swojego dotychczasowego życia. Przez pierwszy tydzień po zabiegu należy powstrzymać się od wykonywania makijażu oraz korzystania z soczewek kontaktowych. Istotne jest również korzystanie z okularów przeciwsłonecznych i niepoddawanie się zbyt długiej ekspozycji na słońce.

Jakie efekty daje blefaroplastyka?

Plastyka powiek wykonana przez profesjonalnego i doświadczonego chirurga może być rozwiązaniem na wiele problemów dotykających okolice oczu. Jest to zabieg, który łączy w sobie korzyści wizualne i zdrowotne, ponieważ poprawa wyglądu powiek wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale również na jakość naszego widzenia. Zainteresował Cię zabieg blefaroplastyki? Zapoznaj się z ofertą naszej Kliniki! Wejdź na stronę https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/plastyka-powiek i umów się na wstępną konsultację z naszym specjalistą od korekty powiek!

Decydując się na skorzystanie z blefaroplastyki możemy:

  • zlikwidować nadmiar skóry powiek oraz przepukliny tłuszczowe,
  • napiąć mięśnie oraz więzadła powiek,
  • poprawić ustawienie kąta bocznego naszych oczu.

W efekcie zwiotczałe i zmęczone powieki nadające nam groźnego i znacznie starszego wyglądu staną się niemiłym wspomnieniem. Blefaroplastyka może również zwiększyć pole widzenia, dodając naszemu życiu komfortu i przywracając nam poczucie bezpieczeństwa.

Warto również dodać, że plastyka powiek nie jest magicznym zabiegiem, dlatego nie jest w stanie wpłynąć na wszystkie problemy występujące w okolicach oczu. Blefaroplastyka nie likwiduje cieni pod oczami, ani zmarszczek usytuowanych w kącie bocznym oka (tzw. „kurze łapki”).

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu blefaroplastyki?

Blefaroplastyka to zabieg nieinwazyjny i niezwykle bezpieczny, dlatego może być przeprowadzany nawet u pacjentów zmagających się z niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi. Jedynym istotnym przeciwwskazaniem są stany zapalne oraz infekcje okolic oczu, które mogą prowadzić do poważnych powikłań pooperacyjnych. Nie bez znaczenia są również leki, które pacjent zażywa przed zabiegiem, dlatego na około 7 – 10 dni przed procedurą należy odstawić zażywanie takich środków przeciwzakrzepowych jak Acard, Aspiryna, czy Polocard.

 


Najpopularniejsze artykuły

Opuchlizna i obrzęk penisa - załupek prącia czyli powikłanie stulejki

Załupek jest schorzeniem dotyczącym sporej grupy mężczyzn, cechującym się dużym bólem i wymagającym wdrożenia szybkiego leczenia. Duży ucisk i występujące długotrwałe zaburzenia krążenia krwi, mogą...

Stulejka u nastolatka

Uważa się, że problem stulejki dotyka jedynie kilkuletnich chłopców. Dysfunkcja ta może jednak występować nawet u starszych chłopców w wieku nastoletnim, przysparzając kłopotów z oddawaniem moczu i...

Jak postępować po zabiegu stulejki? Zalecenia, pielęgnacja i mycie

Stulejka, czyli niemożność odprowadzenia napletka to niezwykle częste schorzenie dotykające pacjentów w każdym wieku. Na szczęście istnieją pewne procedury medyczne pozwalające zniwelować ten probl...