Skip to main content
Urologia i chirurgia estetyczna Derm Estetyka Gdynia, ul. Batorego 7/35.
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Techniki zabiegowe w labioplastyce

Wiele kobiet zgłasza się do chirurgów plastycznych z powodu niezadowolenia z wyglądu swoich warg sromowych. Zabieg, który pozwala na ich korekcję, zwany jest labioplastyką. Istnieje wiele sposobów wykonywania tego zabiegu - jak się okazuje, nie zawsze te, które są najbardziej popularne, okazują się najlepsze.

Chirurg plastyczny w specjalistycznej poradni chirurgii i urologii estetycznej w Gdyni

Dobór metody zależny jest od oczekiwań pacjentki i tego, jak zbudowane są jej wargi sromowe i jak duża zmiana ma zostać wprowadzona. Labioplastykę warg sromowych mniejszych można wykonywać za pomocą:

  • Skalpela + użycie diatermii
  • Lasera
  • Noża radiofrekwencyjnego

Czy przy zabiegu występuje krwawienie?

Słysząc o cięciu nożem/skalpelem - zwłaszcza miejsc tak wrażliwych - wyobrażamy sobie silne krwawienie. Jest to jednak jeden z mitów dotyczących wykorzystania lasera i skalpela w ginekologii estetycznej. Dzięki temu, że podczas zabiegu pacjentce podaje się roztwór znieczulający zawierający adrenalinę, naczynia krwionośne zostają obkurczone. W związku z tym dochodzi do ograniczenia krwawienia. Ostatecznie więc krwawienie przy operacjach wykonywanych za pomocą lasera jest porównywalne do krwawienia przy zastosowaniu cięcia skalpelem.

Laser pali tkankę w dodatku małoprecyzyjnie. Działanie termiczne lasera prowadzi do koagulacji i pojawiania się niewielkiej ilości krwi podczas procedury. Przy wykonywaniu zabiegu skalpelem, zawsze stosuje się dodatkowo zamykanie naczyń przy użyciu diatermii. Jest to standardowa procedura, a skuteczność obu metod jest porównywalna.

Zobacz pełną ofertę: Labioplastyka

Laser czy skalpel?

Niekiedy można natknąć się na informacje o tym, że laser - w przeciwieństwie do skalpela - nie jest metodą inwazyjną. Nie jest to jednak prawdą - oba zabiegi są inwazyjne, ponieważ w obu przypadkach dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek. Fizjologiczną reakcją organizmu ludzkiego na taką ingerencję jest stan zapalny - po zabiegu może pojawić się więc uczucie pieczenia, lub też lekkie zaczerwienienie. Aby się z tym uporać, wystarczy jednak zastosować zwykłe, dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

skalpel uzywany przy zabiegu labioplastyki w Poradni Urologii Estetycznej w Gdyni

Jak goi się rana pozabiegowa?

Choć wielu osobom wydaje się, że rana po laserze będzie goiła się szybciej i łatwiej, w rzeczywistości jest dokładnie na odwrót! Laser, będący wiązką skupionego światła o dużej energii, powoduje uszkodzenia termiczne - nie wpływa to pozytywnie na proces gojenia. Rany po skalpelu nie tylko goją się szybciej, ale również pozostawiają zauważalnie mniejsze, bardziej estetyczne blizny. Zarówno w przypadku zastosowania lasera, jak i przy wykonywaniu operacji skalpelem, konieczne jest zastosowanie szwów.

Czym jest nóż radiofrekwencyjny?

Istnieje jeszcze jedna, choć mało znana metoda wykonywania labioplastyki, która nie została wcześniej wspomniana. Jest nią nóż radiofrekwencyjny. Zastosowano w nim rozwiązanie, polegające na wykorzystaniu prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu, jony wewnątrz komórek wprawiane są w ruch, dochodzi także do wzrostu temperatury.

Ta metoda łączy w sobie zalety skalpela oraz lasera. Podobnie jak laser powoduje wzrost temperatury, jednak nie jest to wzrost aż tak znaczny jak w przypadku lasera, który punktowo osiąga nawet kilkaset stopni (nóż radiofrekwencyjny - około 60). Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzeń termicznych tkanek, a rana goi się lepiej. Podobnie jak laser, nóż radiofrekwencyjny powoduje natychmiastową koagulację - ogranicza więc krwawienie.

Nóż ten jest na tyle precyzyjny, że umożliwia nawet pobieranie za jego pomocą wycinków tkanek na badania histopatologiczne, co na pewno nie byłoby możliwe przy zastosowaniu lasera, który zwyczajnie uszkodziłby te tkanki.


Najpopularniejsze artykuły

Wodniak jądra - czym jest i jak go leczyć?

Wśród chorób męskiego układu rozrodczego możemy wyróżnić między innymi wodniaka jądra. Jest to wypełniona surowiczym płynem torbiel, którą można wyczuć na jądrze, jako miękki, przesuwający się guze...

Stulejka u nastolatka

Uważa się, że problem stulejki dotyka jedynie kilkuletnich chłopców. Dysfunkcja ta może jednak występować nawet u starszych chłopców w wieku nastoletnim, przysparzając kłopotów z oddawaniem moczu i...

Jak postępować po zabiegu stulejki? Zalecenia, pielęgnacja i mycie

Stulejka, czyli niemożność odprowadzenia napletka to niezwykle częste schorzenie dotykające pacjentów w każdym wieku. Na szczęście istnieją pewne procedury medyczne pozwalające zniwelować ten probl...