Urologia i chirurgia estetyczna Derm Estetyka Gdynia, ul. Batorego 7/35.
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Techniki zabiegowe w labioplastyce

Wiele kobiet zgłasza się do chirurgów plastycznych z powodu niezadowolenia z wyglądu swoich warg sromowych. Zabieg, który pozwala na ich korekcję, zwany jest labioplastyką. Istnieje wiele sposobów wykonywania tego zabiegu - jak się okazuje, nie zawsze te, które są najbardziej popularne, okazują się najlepsze.

Chirurg plastyczny w specjalistycznej poradni chirurgii i urologii estetycznej w Gdyni

Dobór metody zależny jest od oczekiwań pacjentki i tego, jak zbudowane są jej wargi sromowe i jak duża zmiana ma zostać wprowadzona. Labioplastykę warg sromowych mniejszych można wykonywać za pomocą:

  • Skalpela
  • Lasera
  • Noża radiofrekwencyjnego

Czy przy zabiegu występuje krwawienie?

Słysząc o cięciu nożem - zwłaszcza miejsc tak wrażliwych - wyobrażamy sobie silne krwawienie. Jest to jednak jeden z mitów dotyczących wykorzystania lasera i skalpela w ginekologii estetycznej. Dzięki temu, że podczas zabiegu pacjentce podaje się roztwór znieczulający zawierający adrenalinę, naczynia krwionośne zostają obkurczone. W związku z tym dochodzi do ograniczenia krwawienia. Ostatecznie więc krwawienie przy operacjach wykonywanych za pomocą lasera jest porównywalne do krwawienia przy zastosowaniu cięcia skalpelem.

Zaletą lasera jest jego wygoda dla chirurga przeprowadzającego zabieg. Działanie termiczne lasera prowadzi do koagulacji nawet tej niewielkiej ilości krwi, która pojawia się podczas procedury. Przy wykonywaniu zabiegu skalpelem, konieczne jest dodatkowe zastosowanie w tym celu elektrokoagulacji. Jest to jednak standardowa procedura, a skuteczność obu metod jest porównywalna.

Zobacz pełną ofertę: Labioplastyka

Laser czy skalpel?

Niekiedy można natknąć się na informacje o tym, że laser - w przeciwieństwie do skalpela - nie jest metodą inwazyjną. Nie jest to jednak prawdą - oba zabiegi są inwazyjne, ponieważ w obu przypadkach dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek. Fizjologiczną reakcją organizmu ludzkiego na taką ingerencję jest stan zapalny - po zabiegu może pojawić się więc uczucie pieczenia, lub też lekkie zaczerwienienie. Aby się z tym uporać, wystarczy jednak zastosować zwykłe, dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

skalpel uzywany przy zabiegu labioplastyki w Poradni Urologii Estetycznej w Gdyni

Jak goi się rana pozabiegowa?

Choć wielu osobom wydaje się, że rana po laserze będzie goiła się szybciej i łatwiej, w rzeczywistości jest dokładnie na odwrót! Laser, będący wiązką skupionego światła o dużej energii, powoduje uszkodzenia termiczne - nie wpływa to pozytywnie na proces gojenia. Rany po skalpelu nie tylko goją się szybciej, ale również pozostawiają zauważalnie mniejsze, bardziej estetyczne blizny. Zarówno w przypadku zastosowania lasera, jak i przy wykonywaniu operacji skalpelem, konieczne jest zastosowanie szwów.

Czym jest nóż radiofrekwencyjny?

Istnieje jeszcze jedna, choć mało znana metoda wykonywania labioplastyki, która nie została wcześniej wspomniana. Jest nią nóż radiofrekwencyjny. Zastosowano w nim rozwiązanie, polegające na wykorzystaniu prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu, jony wewnątrz komórek wprawiane są w ruch, dochodzi także do wzrostu temperatury.

Ta metoda łączy w sobie zalety skalpela oraz lasera. Podobnie jak laser powoduje wzrost temperatury, jednak nie jest to wzrost aż tak znaczny jak w przypadku lasera, który punktowo osiąga nawet kilkaset stopni (nóż radiofrekwencyjny - około 60). Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzeń termicznych tkanek, a rana goi się lepiej. Podobnie jak laser, nóż radiofrekwencyjny powoduje natychmiastową koagulację - ogranicza więc krwawienie.

Nóż ten jest na tyle precyzyjny, że umożliwia nawet pobieranie za jego pomocą wycinków tkanek na badania histopatologiczne, co na pewno nie byłoby możliwe przy zastosowaniu lasera, który zwyczajnie uszkodziłby te tkanki.

Realizacja: agencja interaktywna Starterfirm.pl