Zabieg krótkiego wędzidełka
Wędzidełko napletkowe to fałd skóry umiejscowiony pomiędzy spodnią częścią żołędzi penisa a napletkiem. W przypadku zbyt krótkiego wędzidełka występują trudności podczas zsuwania napletka z żołędzi, co objawia się bólem mogącym powodować dyskomfort podczas odbywania stosunków płciowych. Forsowanie krótkiego wędzidełka może się skończyć jego naderwaniem, czego objawem, ze względu na silne ukrwienie okolic intymnych, silne krwawienie. W leczeniu krótkiego wędzidełka wykorzystywana jest jego plastyka. Zabieg ten często mylony jest z plastyką napletka wykonywaną u pacjentów z problemem stulejki, jednak trzeba zaznaczyć, że są to dwa odrębne zabiegi.
Czym jest plastyka wędzidełka?
Frenuloplastyka, czyli plastyka wędzidełka to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W trakcie jego wykonywania specjalista urolog znieczula okolicę wędzidełka za pomocą zastrzyku z 1% lignocainą. Po znieczuleniu wykonywane jest poprzeczne nacięcie wędzidełka oraz jego plastyka. Po skończonym zabiegu lekarz zakłada wchłanialne szwy, które samoistnie rozpuszczą się w trakcie kilku tygodni.
Przygotowanie do zabiegu
Zabieg korekcji krótkiego wędzidełka jest prostą procedurą wykonywaną w znieczuleniu miejscowym. Najważniejszym etapem przygotowawczym jest kwalifikacja pacjenta do wykonania zabiegu przez lekarza urologa. Ze strony pacjenta przed zabiegiem nie są wymagane żadne przygotowania.
Zalecenia po korekcji krótkiego wędzidełka
Z oczywistych względów po wykonaniu plastyki wędzidełka od pacjenta wymagana jest 4-5 tygodniowa abstynencja seksualna, aż do całkowitego zagojenia się rany pooperacyjnej. Po zabiegu mogą pojawiać się niewielkie krwawienia (szczególnie w trakcie wzwodu), ale w przypadku niewielkich krwawień wystarczy uciśnięcie krwawiącej okolicy jałowym gazikiem na kilka lub kilkanaście minut. W przypadku wystąpienia wysięku ropnego, obrzęku okolic wędzidełka, należy natychmiast zgłosić się do urologa. Po zabiegu wskazana jest odpowiednia higiena okolic intymnych, łącznie z codziennym odciąganiem napletka i przemywaniu operowanego miejsca wodą z dodatkiem mydła przeciwbakteryjnego. Można stosować również roztwór rumianku. Przez kilka dni po zabiegu często zalecaną przez lekarzy czynnością jest stosowanie maści z antybiotykiem na operowanej okolicy.
Zabieg stulejki
Stulejka to schorzenie, polegające na zwężeniu napletka, które utrudnia lub uniemożliwia jego zsunięcie poza żołądź penisa. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się zabieg stulejki, który również można wykonać w naszym gabinecie medycyny estetycznej.