Jak postępować po zabiegu stulejki? Zalecenia, pielęgnacja i mycie
Stulejka, czyli niemożność odprowadzenia napletka to niezwykle częste schorzenie dotykające pacjentów w każdym wieku. Na szczęście istnieją pewne procedury medyczne pozwalające zniwelować ten problem i przywrócić penisowi odpowiednią ruchomość i funkcjonowanie. Zabieg, o który mowa, to chirurgiczne odprowadzenie napletka. Wykonywany jest on jedynie u pacjentów, którzy ukończyli 3 rok życia i wymaga odpowiedniego postępowania pooperacyjnego, które zapewnia utrzymanie odpowiednich efektów zabiegu. Jakie są to zalecenia i jak dbać o penisa po operacji stulejki?
Postępowanie w przypadku wystąpienia stulejki u dorosłych i dzieci
Stulejką nazywany niemożność odprowadzenia napletka penisa do rowka zażołędnego. Jest to schorzenie, które dotyka spory procent męskiej populacji. Leczenie może przebiegać na dwa sposoby: zachowawczo lub operacyjnie, w zależności od zaawansowania problemu i wieku pacjenta. Pierwsza z metod polega na stosowaniu specjalnych maści sterydowych zmiękczających i uelastyczniających napletek, tak by udało się go zsunąć do worka zażołędnego. Jest to jednak sposób, który nie we wszystkich przypadkach przyniesie spodziewane efekty i jest zazwyczaj stosowany u małych chłopców. W bardziej skomplikowanych przypadkach rozwiązaniem będzie operacyjne odprowadzenie napletka poprzez obrzezanie lub jego plastykę.
Warto również podkreślić, ze stulejka bywa stanem fizjologicznym. Według danych Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM u aż 95% noworodków i 90% trzylatków napletek nie odprowadza się. Jest to związane z jego budową oraz zmianami, jakie zachodzą w jego obrębie. Na szczęście wraz z wiekiem zwiększa się ilość wydzieliny napletkowej, która pomaga w rozłączeniu się wewnętrznych blaszek napletka od żołędzi. W przypadku, gdy nie nastąpi to do ukończenia przez dziecko 3-4 roku życia mówimy już o stulejce patologicznej, która wymaga leczenia.
Jak postępować po zabiegu stulejki?
W przypadku postępowania operacyjnego, zarówno metodą obrzezania, jak i plastyki napletka, należy zachować szczególną ostrożność, by nie narazić się na wystąpienie powikłań. Wśród najczęstszych z nich można wyróżnić krwawienia i zakażenia raz, są to jednak stany, które związane są głównie z nieprzestrzeganiem zaleceń lekarskich. Pacjenci, którzy chcą uniknąć tego typu nieprzyjemności, powinni stosować się do kilku prostych zasad pooperacyjnych.
Zalecenia po operacji stulejki
Jednym z zaleceń, jak postępować po zabiegu stulejki jest konieczność wysokiego ułożenia prącia aż do czasu, gdy opuchlizna całkowicie ustąpi. W tym celu warto zastosować rulon z bandaża lub gazety, które umożliwią stabilizację narządu i będą stanowić dla niego podporę. Należy pamiętać, że penis po operacji stulejki będzie opuchnięty, dlatego taka pozycja pozwoli na usunięcie nadmiaru chłonki i krwi, by zmniejszyć obrzęk i bolesność. W przypadku, gdy po operacji wystąpi trudne do zatamowania krwawienie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego.
Odpowiednia pielęgnacja - mycie po zabiegu stulejki
Kolejnym bardzo istotnym aspektem jest zachowanie odpowiedniej higieny prącia. Mycie po zabiegu stulejki powinno być regularne i dokładne. Do tego celu najlepiej jest użyć mydła, roztworu Rivanolu albo naparu z rumianku. Lekarz prowadzący może również zalecić pacjentowi wykonywanie antybakteryjnych nasiadówek z kory dębu. Równie ważne po zabiegu stulejki jest tutaj częste zmienianie opatrunku oraz przemywanie rany przy użyciu Octeniseptu.
Rekonwalescencja po zabiegu stulejki
Z uwagi na małą inwazyjność zabiegu rekonwalescencja po nim jest też stosunkowo krótka. Pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć już po upływie doby od zabiegu. Powinien jednak unikać wzmożonej aktywności fizycznej przez około 2-3 tygodnie po zabiegu stulejki oraz zachować wstrzemięźliwość seksualna przez okres 4 tygodni. Szwy zakładane w trakcie zabiegu są z reguły wchłaniane, co oznacza, że nie ma konieczności stawiania się na ich zdjęcie w klinice. Wszelkie dolegliwości bólowe można łagodzić za pomocą doustnych środków przeciwbólowych, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego.
Masz pytanie dotyczące kwalifikacji do zabiegu, samego zabiegu lub zaleceń pozabiegowych? Przejdź na stronę Zabieg stulejki Gdynia | Leczenie, operacja stulejki i zadzwoń pod wskazany numer, lub napisz maila w celu ustalenia wizyty konsultacji.
W naszej Specjalistycznej Poradni Chirurgii Estetycznej zabieg stulejki wykonują doświadczeni lekarze specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób układu moczowo-płciowego. Jednym z nich jest Dr Krzysztof Misky - Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Członek Polskiego Towarzystwa Urologicznego, ceniony lekarz. W gabinecie Derm Estetyka zajmuje się leczeniem wszelkich schorzeń układu moczowo-płciowego, wykonując zabiegi takie jak: plastyka napletka, leczenie stulejki czy wycięcie zmian skóry prącia i okolicznych tkanek.
Zaufaj doświadczeniu cenionego specjalisty i umów się na konsultację, podczas której otrzymasz rzeczową diagnozę i propozycję dalszego leczenia.