Skip to main content
Urologia i chirurgia estetyczna Derm Estetyka Gdynia, ul. Batorego 7/35.
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opuchlizna i obrzęk penisa - załupek prącia czyli powikłanie stulejki

Załupek jest schorzeniem dotyczącym sporej grupy mężczyzn, cechującym się dużym bólem i wymagającym wdrożenia szybkiego leczenia. Duży ucisk i występujące długotrwałe zaburzenia krążenia krwi, mogą doprowadzić do martwicy żołędzi i skóry napletka. Czym dokładnie jest załupek? Jakie są przyczyny jego powstawania i jak leczyć to schorzenie? Zapraszamy do przeczytania dalszej części artykułu.

Załupek prącia, czyli powikłanie stulejki - obrzęk i opuchlizna penisa

Czym jest załupek penisa?

Załupek to problem, o którym możemy mówić, gdy mężczyzna nie może sprowadzić odprowadzonego napletka na żołądź penisa. Występuje on jedynie u nieobrzezanych pacjentów, którzy przez dłuższy okres czasu mieli odprowadzony napletek. Często mężczyźni zmagający się z tym problemem zgłaszają, że mieli oni problem z odprowadzeniem napletka w stanie wzwodu, co może być związane z równoczesnym występowaniem pozapalnego zbliznowacenia skóry w obrębie napletka.

W przypadku, gdy mężczyzna przez dłuższy czas nie odprowadza napletka, może pojawić się obrzęk penisa oraz jego znaczne przekrwawienie. Utrudniony odpływ krwi powoduje również narastanie obrzęku, co może nawet prowadzić do niedotlenienia tkanek prącia. Szczególnie nasilone zmiany mogą się pojawić u mężczyzn, którzy jeszcze przed wystąpieniem u nich załupka zmagali się pozapalnym, zwłókniałym pierścieniem w obrębie napletka.

Wśród najczęstszych przyczyn powstawania załupka możemy wymienić:

  • celowe zsunięcie napletka z żołędzi prącia i pozostawienie go tam na dłuższy czas,
  • stan po badaniu członka lub jego cewnikowaniu,
  • niewłaściwy sposób mycia żołędzi,
  • częstą „zabawę członkiem” w przypadku dzieci i osób z upośledzeniem intelektualnym,
  • zsuwanie napletka podczas wzwodu w trakcie aktywności seksualnej,
  • przewlekły stan zapalny napletka i żołędzi, szczególnie w przypadku cukrzyków

Rodzaje stulejki

Jak zapobiegać powstawaniu załupka?

Załupek prącia bardzo często jest konsekwencją nieleczenia stulejki. Więcej na temat tego schorzenia możesz przeczytać na stronie Zabieg stulejki Gdynia | Leczenie, operacja stulejki, gdzie znajduje się dokładny opis stulejki wraz z omówieniem sposobów jej leczenia. Na szczęście załupek nie jest częstą przypadłością, a wśród zaleceń mających pomóc zapobiegać jego występowaniu możemy wymienić odprowadzanie napletka na żołądź po każdym oddaniu moczu, stosunku płciowym oraz kąpieli.

Należy przy tym wspomnieć, że załupek i towarzysząca mu opuchlizna penisa są schorzeniem najczęściej występującym u małych chłopców i mężczyzn w wieku podeszłym. W pierwszym przypadku powstaje on zazwyczaj, gdy ciasny napletek przesuwany jest w dół w trakcie zabiegów higienicznych. Z kolei u starszych mężczyzn jest on powiązany głównie z przebytymi zabiegami, takimi jak cewnikowanie. Bardzo często schorzenie to towarzyszy również mężczyznom zmagającym się z różnego rodzaju zaburzeniami świadomości, takimi jak udar mózgu bądź choroba Alzheimera. Osoby takie zazwyczaj nie są w stanie świadomie zgłosić w porę dolegliwości, takich jak spuchnięty penis, co może prowadzić do powstawania załupka.

Jakie są objawy załupka i co robić w przypadku ich wystąpienia?

Objawy typowe dla schorzenia, jakim jest załupek to:

  • obrzęk oraz ból odsłoniętej żołędzi;
  • znaczny obrzęk oraz ból napletka;
  • częściowe lub całkowite zasinienie żołędzi (zdarza się nawet, że staje się ona czarna, co może świadczyć nawet o obumarciu żołędzi);
  • ból całego członka i krocza;
  • trudności w oddawanie moczu i higieną narządów płciowych.

W przypadku wystąpienia jednej lub wielu z tych dolegliwości należy jak najszybciej podjąć działania zmierzające do nasunięcia napletka na żołądź. W przypadku początkowej fazy i niewielkiego zaawansowania problemu można to zrobić samodzielnie. Ważne jest dokładne umycie rąk i nawilżenie żołędzi i napletka oliwką lub żelem intymnym. Jeśli samodzielne próby nasunięcia napletka powodują ból lub kończą się niepowodzeniem, należy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi wywiad, sprawdzi przyczynę wystąpienia tego problemu i wprowadzi odpowiednie działania lecznicze.

Załupek prącia - kiedy zdecydować się na leczenie?

Jak leczyć załupek?

Leczenie załupka polega na umożliwieniu odprowadzenia napletka na żołądź oraz zahamowaniu powstającego obrzęku i niedopuszczeniu do wystąpienia martwicy tkanek. By tak się stało, urolog uciska obrzęknięty napletek i próbuje go odprowadzić na żołądź. Jeśli działania te nie przynoszą efektów, może okazać się konieczne wykonanie niewielkiego nacięcia napletka w znieczuleniu miejscowym. Dodatkowo, by zapobiec nawrotom problemu, pacjent może zostać zakwalifikowany do obrzezania penisa.

Co więcej, by zmniejszyć dolegliwości takie jak obrzęk napletka oraz żołędzi warto zastosować następujące zabiegi:

  • obłożenie członka lodem na krótki czas i nigdy bezpośrednio na skórę;
  • uciskanie oraz masowanie palcami penisa w celu zmniejszenia ilości krwi w żołędzi, oraz wody w tkankach;
  • okłady w postaci gazików nasączonych płynem mającym zmniejszyć obrzęki.

W celu zmniejszenia dolegliwości bólowych warto również stosować kremy oraz żele znieczulające, a także środki przeciwbólowe. Bardzo ważne jest również dopilnowanie, by po ustąpieniu objawów ostrego załupka nie dopuścić do nawrotu schorzenia.

Co robić, by uniknąć powstania załupka?

W celu uniknięcia powstania tego bolesnego problemu nigdy nie należy podejmować prób zsuwania ciasnego napletka „na siłę”. W takich przypadkach najlepiej jest udać się na do lekarza w celu dostosowania odpowiedniego leczenia chirurgicznego. Należy również pamiętać o każdorazowym przywracaniu napletka do normalnej pozycji po jego zsunięciu w celu higieny bądź po zabiegach medycznych.


Najpopularniejsze artykuły

Opuchlizna i obrzęk penisa - załupek prącia czyli powikłanie stulejki

Załupek jest schorzeniem dotyczącym sporej grupy mężczyzn, cechującym się dużym bólem i wymagającym wdrożenia szybkiego leczenia. Duży ucisk i występujące długotrwałe zaburzenia krążenia krwi, mogą...

Stulejka u nastolatka

Uważa się, że problem stulejki dotyka jedynie kilkuletnich chłopców. Dysfunkcja ta może jednak występować nawet u starszych chłopców w wieku nastoletnim, przysparzając kłopotów z oddawaniem moczu i...

Jak postępować po zabiegu stulejki? Zalecenia, pielęgnacja i mycie

Stulejka, czyli niemożność odprowadzenia napletka to niezwykle częste schorzenie dotykające pacjentów w każdym wieku. Na szczęście istnieją pewne procedury medyczne pozwalające zniwelować ten probl...