Urologia i chirurgia estetyczna Derm Estetyka Gdynia, ul. Batorego 7/35.
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Załupek prącia, czyli powikłanie stulejki. Najważniejsze informacje

Załupek jest schorzeniem dotyczącym mężczyzn, cechującym się dużym bólem i wymagającym wdrożenia szybkiego leczenia. Duży ucisk i występujące długotrwałe zaburzenia krążenia krwi, mogą doprowadzić do martwicy żołędzi i skóry napletka. Czym dokładnie jest załupek? Jakie są przyczyny jego powstawania i jak go leczyć? Zapraszamy do przeczytania dalszej części artykułu. 

Załupek prącia - konsultacja lekarska

Czym jest załupek penisa?

Załupek to problem, o którym możemy mówić, gdy mężczyzna nie może sprowadzić odprowadzonego napletka na żołądź penisa. Występuje on jedynie u nieobrzezanych pacjentów, którzy przez dłuższy okres czasu, mieli odprowadzony napletek. Często mężczyźni zmagający się z tym problemem zgłaszają, że mieli oni problem z odprowadzeniem napletka w stanie wzwodu, co może być związane z równoczesnym występowaniem pozapalnego zbliznowacenia skóry w obrębie napletka.

W przypadku, gdy mężczyzna przez dłuższy czas nie odprowadza napletka może dojść do obrzęku oraz przekrwawienia penisa. Utrudniony odpływ krwi powoduje również narastanie obrzęku, co może nawet prowadzić do niedotlenienia tkanek prącia. Szczególnie nasilone zmiany mogą się pojawić u mężczyzn, którzy jeszcze przed wystąpieniem u nich załupka zmagali się pozapalnym, zwłókniałym pierścieniem w obrębie napletka.

Rodzaje stulejki

Jak zapobiegać powstawaniu załupka?

Załupek prącia bardzo często jest konsekwencją nieleczenia stulejki. Więcej na temat tego schorzenia możesz przeczytać na stronie Zabieg stulejki Gdynia | Leczenie, operacja stulejki, gdzie znajduje się dokładny opis stulejki wraz z omówieniem sposobów jej leczenia. Na szczęście załupek nie jest częstą przypadłością, a wśród zaleceń mających pomóc zapobiegać jego występowaniu możemy wymienić odprowadzanie napletka na żołądź po każdym oddaniu moczu, stosunku płciowym oraz kąpieli.

Jak leczyć załupek?

Leczenie załupka polega na umożliwieniu odprowadzenia napletka na żołądź oraz zahamowaniu powstającego obrzęku i niepoduszczeniu do wystąpienia martwicy tkanek. By tak się stało urolog uciska obrzęknięty napletek i próbuje go odprowadzić na żołądź. Jeśli działania te nie przynoszą efektów, może okazać się konieczne wykonanie niewielkiego nacięcia napletka w znieczuleniu miejscowym. Dodatkowo, by zapobiec nawrotom problemu, pacjent może zostać zakwalifikowany do obrzezania penisa.

Realizacja: agencja interaktywna Starterfirm.pl