Problem odstających uszu u dziecka
Odstające uszy to problem, z którym zmagają się zarówno dzieci jak i dorośli. Defekt ten, mimo że z pozoru niewielki, może mieć ogromny wpływ na samoocenę dziecka lub nastolatka oraz negatywnie wpływać na jego codzienne relacje z innymi. Często zdarza się, że dziecko lub nastolatek z mocno odstającymi uszami jest wyśmiewane przez rówieśników i wykluczone z kręgu koleżeńskiego. Warto, więc nie lekceważyć tego problemu i pomóc dziecku uporać się z nim. Rozwiązaniem może być korekta odstających uszu.
Przyczyny występowania odstających uszu
Najczęstszą przyczyną występowania tego defektu jest całkowity lub częściowy brak wykształconej grobelki. Jest to wypukłość, za którą małżowina uszna zagina się ku głowie. Stan ten uwarunkowany jest głównie genetycznie, ale zdarzają się tez przypadki urazów lub nieprawidłowego ułożenia dziecka w łonie matki. Warto również dodać, że źle wykształcona grobelka jest wadą genetyczną klasyfikowaną jako jednostka chorobowa.
Inną przyczyną odstawania uszu mogą być nieprawidłowości w budowie szkieletu chrzęstnego ucha. Problem ten może być spowodowany również przez zmiany w kościach czaszki, a dokładniej w obrębie wyrostka sutkowatego kości skroniowej. Jeśli wystaje on nadmiernie ponad powierzchnie czaszki może powodować przesunięcie małżowiny usznej do przodu a w efekcie odstawanie uszu.
Ostatnią grupą przyczyn powstawania odstających uszu są wady anatomiczne:
- ucho filiżankowe - zwinięcie małżowiny spowodowane obecnością guzka Darwina,
- ucho Marchiavellego
- ucho satyra
- ucho zwisające
- nieprawidłowa budowa płatka małżowiny usznej.
Odstające uszy u noworodka
Zgodnie z informacjami zawartymi w artykule na stronie https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/plastyka-uszu-w-gdansku - odstawanie uszu u noworodka nie powinno być powodem do jakiegokolwiek niepokoju. Najczęściej stan ten jest spowodowany przez niewłaściwe ułożenie w łonie i powinien minąć samoistnie. Zdarza się, że uszy noworodka odstają jedynie pozornie, a związane jest to z szybkością rozwoju małżowiny usznej.
Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że małżowina rozwija się a do 6 roku życia. Dopiero po upływie tego czasu jesteśmy w stanie stwierdzić z całą pewnością, czy dziecko ma problem z odstającymi uszami. Dopiero wtedy należy podejmować jakiekolwiek decyzje związane z ewentualnym leczeniem.
Kiedy najlepiej wykonywać korektę uszu u dziecka?
Odstawanie uszu to problem, z którym zmaga się wiele dzieci. Jeśli po ukończeniu przez malucha 6 roku życia odczuwa on dyskomfort psychiczny wywołany tym problemem nie należy bagatelizować i umniejszać jego odczuć. Brak wsparcia ze strony rodzica może rodzić kolejne frustracje, których przykre konsekwencje mogą być odczuwalne całe dalsze życie dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie dziecka na konsultację z lekarzem specjalistą, który przyjrzy się problemowi i doradzi najlepsze rozwiązanie.
Chirurgiczna korekcja odstających uszu u dziecka
Istnieje wiele sposobów korekcji uszu opisywanych w Internecie i na przeróżnych forach. Niektórzy polecają opaski uciskowe czy nawet przyklejanie uszu do skóry głowy za pomocą plastrów. Nie są to jednak metody dające gwarancję sukcesu. Jedynym prawdziwie skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest chirurgiczna korekcja uszu.