Skip to main content
Urologia i chirurgia estetyczna Derm Estetyka Gdynia, ul. Batorego 7/35.
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina jest schorzeniem, które sprawia, że całość lub część narządów wewnętrznych przemieszcza się poza naturalny obszar występowania. Bardzo często występuje ona w obrębie jamy brzusznej, która otoczona jest otrzewną oraz, oczywiście, mięśniami brzucha. Jeśli w ścianie jamy brzusznej powstaną otwory, otrzewna i narządy się uwypuklają. Taki rodzaj przepukliny nazywamy przepukliną brzuszną.

Przepuklina rozwija się stopniowo i początkowo może nie dawać żadnych objawów. Nieleczona może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Przepuklina pachwinowa - co to takiego?

Jest to rodzaj wspomnianej już wcześniej przepukliny brzusznej. Występuje w okolicach pachwiny (około 5 cm nad więzadłem pachwinowym). Otwór, o którym mowa na początku artykułu, powstaje zwykle na płaszczyźnie mięśniowo-powięziowej mięśni skośnych lub poprzecznych brzucha. Otrzewna, która uległa rozciągnięciu nazywana jest workiem przepuklinowym, w którym mogą występować, poza narządami wewnętrznymi, takimi jak jelito grube bądź cienkie (tzw. wrota przepukliny), komórki tłuszczu trzewnego.Jeśli w okolicy pachwiny wyczuwamy guza o miękkiej strukturze, możemy mieć do czynienia z przepukliną pachwinową.

Rodzaje przepukliny pachwinowej:

Podstawowym podziałem schorzenia jest podział na:

 • przepuklinę pachwinową wrodzoną - powstaje, jeśli kanał pachwinowy nie zrośnie się całkowicie,
 • przepuklinę pachwinową nabytą - powstaje przez osłabienie mięśni brzucha w okolicy ściany kanału pachwinowego.

Poza wyżej wymienionym podziałem wyróżniamy również:

 • przepuklinę pachwinową skośną (przyśrodkowa) - przechodzi przez kanał pachwinowy, a jej ujście skierowane jest w kierunku moszny u mężczyzn lub warg sromowych u kobiet.
 • przepuklinę pachwinową prostą (przyśrodkowa) - przechodzi z jamy brzusznej do tzw. trójkąta Hasselbacha (pomija kanał pachwinowy).
 • przepuklinę pachwinową kombinowaną - łączy cechy dwóch pozostałych rodzajów.

Rzadziej wyróżnianymi rodzajami przepukliny są:

 • przepuklina udowa,
 • przepuklina mosznowa.

Jak powstaje przepuklina pachwinowa?

 • Nabyta - powstaje przez osłabienie ścian jamy brzusznej, przez co powstają szczeliny stanowiące wrota przepukliny. Przez pracujące mięśnie brzucha wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, a co za tym idzie, narządy wewnętrzne stopniowo się przesuwają i uwypuklają przez wrota przepukliny. Zmagają się z nią głównie osoby młode lub starsze. Najczęściej występuje u mężczyzn.
 • Wrodzona - jest wynikiem wad wrodzonych zarodka. Powstaje, gdy wyrostek pochwowy otrzewnej, który powinien ulec zamknięciu około 20. tygodnia ciąży, nie zrośnie się. Ten rodzaj przepukliny zwykle zlokalizowany jest po prawej stronie i wymaga zabiegu operacyjnego.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia przepukliny pachwinowej:

 • ciąże i porody
 • przerost gruczołu krokowego,
 • palenie,
 • przebyte urazy, noszenie ciężkich przedmiotów
 • przewlekły kaszel, 
 • przewlekłe zaparcia,
 • otyłość i nadwaga,
 • wymagające treningi mięśni brzucha,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc
 • przebyte urazy,
 • zespół Ehlersa-Danlosa.

Warto mieć na uwadze, że ryzyko zachorowania zwiększa się, jeśli ktoś z naszej rodziny zmagał, bądź zmaga się z przepukliną.

Jak objawia się przepuklina pachwinowa?:

Jak wcześniej wspomnieliśmy - początkowo objawy mogą być niezauważalne, jednak z biegiem czasu, kiedy worek przepuklinowy się powiększa, można zauważyć, nadmieniony na początku artykułu, guzek. W późniejszym etapie dochodzą inne dolegliwości, np. pieczenie, ból, ciągnięcie i osłabienie promieniujące do kończyn. Mężczyźni wspominają także o bólu w okolicy jąder. Objawy te najczęściej i najszybciej zauważa się po tym, jak długo utrzymujemy pozycję pionową. Nasilają się one podczas pracy mięśni brzucha, np. kiedy kaszlemy, śmiejemy się, pochylamy, czy też uprawiamy sport.

W wyjątkowych przypadkach rozwój przepukliny może doprowadzić do jej uwięźnięcia, czyli niezdolności zsunięcia się zawartości worka przepuklinowego z powrotem do jamy brzusznej. Może to powodować niedrożność układu pokarmowego, czy też niedokrwienie ściany jelit. Takie przypadki wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Diagnozowanie i leczenie przepukliny pachwinowej:

Jeśli zauważamy u siebie opisane wcześniej objawy, powinniśmy udać się do lekarza, który przeprowadzi wywiad lekarski i w razie potrzeby skieruje na dalsze badania, takie jak USG lub (w wyjątkowych przypadkach) rezonans, czy tomografię.

Leczenie przepukliny pachwinowej wymaga operacji w znieczuleniu ogólnym, która ma na celu zamknięcie jej wrót. Poza zszyciem powstałego otworu, chirurg podczas zabiegu wszywa specjalną siatkę w miejscu, gdzie powłoki były osłabione. Dzięki temu ogranicza ryzyko nawrotu choroby. Istnieje możliwość zachowawczego leczenia, jednak nie należy ono do skutecznych i można je zastosować u osób, które nie mają możliwości bezpiecznego przeprowadzenia operacji.

Podstawowe zalecenia, których należy przestrzegać po operacji przepukliny pachwinowej:

 • stosowanie lekkostrawnej diety,
 • nie należy podnosić ciężkich przedmiotów,
 • prowadzenie zdrowego stylu życia,
 • regularne ćwiczenia mięśni brzucha.

Najpopularniejsze artykuły

Opuchlizna i obrzęk penisa - załupek prącia czyli powikłanie stulejki

Załupek jest schorzeniem dotyczącym sporej grupy mężczyzn, cechującym się dużym bólem i wymagającym wdrożenia szybkiego leczenia. Duży ucisk i występujące długotrwałe zaburzenia krążenia krwi, mogą...

Stulejka u nastolatka

Uważa się, że problem stulejki dotyka jedynie kilkuletnich chłopców. Dysfunkcja ta może jednak występować nawet u starszych chłopców w wieku nastoletnim, przysparzając kłopotów z oddawaniem moczu i...

Wodniak jądra - czym jest i jak go leczyć?

Wśród chorób męskiego układu rozrodczego możemy wyróżnić między innymi wodniaka jądra. Jest to wypełniona surowiczym płynem torbiel, którą można wyczuć na jądrze, jako miękki, przesuwający się guze...